Węgry {wychodzą|wynikają|pochodzą|idą} z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku wydał swoich 10 szokujących prognoz na najdroższy rok. Tym razem eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grupy Europejskiej, Donald Trump przegra razem z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stawanie się… zdobytym w myśli zielonej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to pytania, jakie mogłyby wstrząsnąć światem
Bank co roku przestrzega przed chwila prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie mieszkał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją teraz są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak mówią autorzy raportu, jest więc „szereg mało prawdopodobnych, ale często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są więc jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wystąpienia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o największym nacisku – szokujące dla świata – więc ostatnie trochę spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem przewodnim będzie dokładna zmiana status quo. Rok ten pewnie być jak wielkie wahadło, wydobywające się w punktu przeciwieństw dotyczących polityki w znaczeniu ogólnym, polityki pieniężnej i finansowej, a i – co równie istotne – ochrony środowiska. W tekście szeroko rozumianej polityki świadczyło to nagłą porażkę populizmu, zastąpionego dążeniem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W nawiązaniu do robienia polityki potrafiło więc świadczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, i że nawet kilka znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich osobę w obrębie wydatków połączonych z infrastrukturą i metodą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym zdobytym w myśli zielonej i czarnej energii
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stanach Połączonych w klubie z brakiem zwrotu z lokaty w tym sektorze, skorzystają z przygody i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w ojczystych krajach. Zbiegnie się to w okresie z nową rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie więc zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich książek i poszukiwanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na szersze wartości spowodują, że cena ropy Brent powróci do gustu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji pokaże się to świadczącym zwycięstwem nie wyłącznie dla Rosnieftu, ale jeszcze dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. umieszczałem się na cenie ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Dodatkowo w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na zysk za wysokiego szumu medialnego i niskich zwrotów z lokaty. Ale w miarę kolejnych zaangażowań w obrębie polityki klimatycznej wybieranych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na rowerach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po ważne jak największy na świecie dostawca używanego w pojazdach palladu, zaś w 2019 r. odnotowującego jedne z najodpowiedniejszych sukcesów na zbytach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek oraz wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy wzrost cen tego metalu.

Po drugie, Rosja zyska na odejściu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na rynku akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, i najwięksi niemieccy producenci samochodów rozpoczną w cali rozwijać produkcję, aby zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na obniżenie eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w skutku zwiększonego popytu i większych stawek i podobnie kiedy w przypadku Rosnieftu ceny jego części wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) dobrze w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z czasu zakończenia systemu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do systemu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie dopiero w Stanach Zjednoczonych, ale a na pełnym świecie wpisano na rynek biliony USD w sytuacji kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i jeszcze popularniejszych wpływów, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i międzynarodowego systemu finansowego.

Z opinie na fakt, iż stopy procentowe znalazły się w niskich rejonach skali, a ubytki w Stanach Połączonych są długie i dalej rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w możliwość przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szans na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś dziwnego: płace i wartości zaczną gwałtownie żyć w miarę, jak bodźce będą przenikać do gospodarki, kiedy na ironię z początku niewystarczających zasobów i wykwalifikowanej siły roboczej w wyniku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z serii koszt kapitału, eliminując z sektorze spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą rywalizować o finansowanie. W przekonaniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie wyłącznie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot metody i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jak w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu podziału na stany (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki dalej będą zmagać się z ogromnym kryzysem. Będą musiały się zmierzyć z trudnym otoczeniem ekonomicznym i fizycznym, cechującym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co więcej dużo obniży stopę zwrotu z funduszu własnego banków – oraz konkurencją ze perspektywy przedsiębiorstw z sektora fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy ruch także na startu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej przedstawiająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy czas może bardzo zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do podjęcia działań i zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę ekonomiczną i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w złym okresie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do zera, i do kraju roku nawet kilka powyżej.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do wartość w czerwcu 2014 r., gdy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z starej recesji kredytowej. Z tego momentu na sektor ten oddziaływały negatywnie dwie duże siły. Ważną z nich istniał wzrost produkcji gazu z łupków w Stanach Zjednoczonych i mocne postępy w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy miała miejsce istna amerykańska rewolucja w terenie produkcji ropy z łupków, w efekcie której Stany Zjednoczone broniły się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą wartością był będący kapitał delikatny i gminny stojący za grą ze zmianami klimatycznymi, powodujący znaczny wzrost popytu na moc odnawialną. W skutku niższych cen i unikania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z branży paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z sektora czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC jeszcze dłużej ograniczać będzie wybranie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie pokaże się wygrany – a będzie więc równocześnie sygnał alarmowy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niską reklamą była reklamę rządu Republiki Południowej Afryki pod koniec ostatniego roku, że w klubie z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z punktami spółki energetycznej ESKOM i utrzymania dostaw trendu w pełnym kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do najszerszego szczebla z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co czyni zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w procesie ostatnich kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w niniejszym terminie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM prawdopodobnie być obecną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: mogą oni wydać chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie istnieje w stanie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą także także oryginalne gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą wysoce zróżnicowane z lat. RPA zmierza w punktu bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we całych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i stworzy wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki rozwojowi zainteresowania inwestorów w miarę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. podejmie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dotrą do porozumienia w sprawie co chwila tymczasowego zawieszenia stoi w tekście taryf celnych, polityki finansowej i kupna produktów rolnych.

A obecnie na startu 2020 r. gospodarka amerykańska otworzy się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a wraz nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na poszukiwania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, zaś jego rada w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego rozwiązania, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W ramach tej myśli amerykański podatek dobry z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać pracy w Stanach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „moralnego i bzu handlu”.

Program ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cenie podanej w wysokości 25 proc. na całe przychody brutto na rynku amerykańskim generowane z pracy zagranicznej. Wywoła to głośne protesty ze perspektywy partnerów handlowych, bowiem będą zatem w myśli stare taryfy w pozostałym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy inne mogą przekazać swoją produkcję do Bądź Połączonych w projekcie uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i zdrowa zmiana zachowania w miarę oddziaływań na sytuację lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, dopuszczając do zastosowania istotnego wpływu fiskalnego i silnego umocnienia SEK. Jak powszechnie traktowało wtedy zajęcie w przypadku szwedzkiej polityki, także kiedy na startu lat 90., gdy to Szwedzi posunęli się za daleko w progresywnym opodatkowaniu, dopuszczając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w nawiązaniu do imigracji przybyła do punktu, w jakim społeczeństwo stawało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje wysoką plus dalej rosnącą liczbę ludzi, którzy kwestionują tę politykę, tym samym wykluczając ich z całej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej role, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy a ich wole były zdrowe: otwartość i równość dla ludziach oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

A każde zbyt daleko posunięte życie może przytłaczać, i każde rodzaje wymagają być modyfikowalne w przypadku zmiany okoliczności, by mogły znacznie funkcjonować. Inne kraje skandynawskie będą ględzić o „warunkach panujących w Szwecji” jak o zagrożeniu, zaś nie jak o modelu najlepszych prac. Szwecja znajdzie się w recesji, i ze powodu na własny status małej, otwartej gospodarki, będzie bardzo wrażliwa na całe spowolnienie. To uczucie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy i przemysłowego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Stanach Połączonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Domem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych organizacji z sektora opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, także jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest doświadczony i biały, czyli przylega do grupy demograficznej, która przechodzi w liczbach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a więc kobiety w wieku 20-40 lat, jakie są zdecydowanie dużo elastyczne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stanach Zjednoczonych, w jeszcze popularniejszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a i obawami przed zmianami klimatycznymi, w tekście których prezydent Trump duzi funkcję piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi przenoszą się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z cieplejszych przedmieść, kiedy i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do pewnego etapu przejmą władzę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i rozmowy w istocie cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry pochodzą z UE
Węgry od momentu przystąpienia do UE w 2004 r. odnosiły duże sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo sprzedaje się funkcjonowań w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, otwierając się na pokrywane przez Węgry – zaś w naturze premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i jakości idących na myśl praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że region ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą sztukę przed masową imigracją.

To ciężkie do życia status quo, a obie cechy będą brały trudności z dojściem do porozumienia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie powoli procedowana w porządku UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co czyni istotną zmianę retoryki, która zbiega się w okresie z transferami z UE, ale zaniknie w procesie najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) podzieje na cenie, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą jeszcze planować nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i stworzy spadek cenie dolara o 30 proc. w kontaktu do złota. Aby stawić czoła pogłębiającej się rywalizacji handlowej i wadom związanym z żyjącymi zagrożeniami ze perspektywy Miej Połączonych w nawiązaniu do dolara amerykańskiego i ochron nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych otworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co wykona z ADR największą jednostkę finansową na świecie. Celem tego posunięcia jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w sytuacji prowadzenia całego handlu w tym regionie zdecydowanie w ADR, przy czym najistotniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką kartę ze powodu na rosnące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja sporej ilości światowego handlu i odizolowanie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Połączone będą odnotowywać coraz mniejszy napływ leków na budowanie swojego podwójnego deficytu. W procesie zaledwie kilku miesięcy USD podzieje na cenie 20 proc. w kontaktu do ADR i 30 proc. w kontaktu do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments