Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na błędne konto

Prasówki

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na błędne konto – Wkrótce wpadną w życie zmienione przepisy ustawy o usługach finansowych, które pozwalają odzyskać pieniądze przelane omyłkowo na niewłaściwe konto. Rzecznik Finansowy radzi jak więc uczynić.
Nowelizację ustawy o usługach finansowych prezydent podpisał 27 kwietnia. Nowe regulacje zaczną wchodzić w czasie 3 miesięcy po publikacji ustawy w Serwisie Ustaw.

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na błędne konto

 

– Z projektów do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na niewłaściwe konto, był źródłem wielkich problemów. W ekstremalnych przypadkach klienci tracili w ostatni rodzaj pieniądze, bowiem nie było mechanizmu zmuszającego odbiorcę do obrotu środków. Dzięki tej wymianie w grupie przypadków zdobędziemy je nawet w toku paru dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

3 DNI NA POINFORMOWANIE BANKU
W realizacji pomyłka we wskazaniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta osobistego klienta (o co szczególnie łatwo przy dużych przelewach prowadzonych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta albo nawet wykonały przelew na konto podane np. w produktach informacyjnych. Do ostatniej pory, nie było jawnej i prostej procedury odzyskiwania takich środków. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych klienta, co uniemożliwiało złożenie pozwu w stosunku.

Po zmianach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na krótkie konto będzie informował swój bank lub SKOK o tym fakcie. Tenże będzie tworzył 3 dni na poinformowanie konsumencie o błędzie i konwencjach braku zwrotu sposobów w czasie 30 dni.

– Zwrot zabiegów będzie montowany na specjalny rachunek techniczny, co zapewnia pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, dostawca w czasie 1 dnia codziennego będzie wysyłał je na konto klienta. Jeżeli w zgodę zaangażowanych było dwóch dostawców termin wydłuży się do paru dni codziennych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w przedsiębiorstwie Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w czasie 30 dni, bank lub KROK będzie odpowiedzialny do przekazania płatnikowi danych użytkownika.

– Pozwoli to pewne dochodzenie prawa na odległości sądowej. Podstawę prawną tworzyć będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy roszczenie płatnika jest pozytywne – mówi Bartosz Wyżykowski.

W realizacji znaczy to, że klient omyłkowego przelewu, który nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie przymuszony do tego wyrokiem sądu i weźmie i wydatki połączone z procesem.

Powodem do stworzenia proponowanych kolei stanowiły fakty proponowane przez użytkowników do Rzecznika Finansowego. Zostały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach prac Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został wezwany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w końca formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o potrzeby obywateli, które stanowiły problemem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Poradzie Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub zachęconych do wymianie w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Cywilnych oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments